SuperEdit dostarcza narzędzi edycyjnych dla dokumentów złożonych (TCD), które mogą zawierać rysunki rastrowe, rysunki wektorowe do przeglądania (DXF, DWG, HPGL) jak również czynne rysunki wektorowe do edycji (TVD).

SuperEditjest oparty na koncepcji dokumentu złożonego Tessel Systems. Umożliwia to zgromadzenie dowolnej ilości dokumentów rastrowych, oraz po zainstalowaniu opcji TSLETF, rysunków wektorowych w standardowej strukturze danych, w postaci jednego złożonego dokumentu. Poszczególne dokumenty składowe w dokumencie złożonym, mogą być zaznaczane do zmieniania ich atrybutów, jak również położenia w układzie współrzędnych świata. Poszczególne poddokumenty rastrowe mogą być zaznaczane do edycji danych rastrowych.

W przypadku rysunków TVD do edycji może być zaznaczony tylko jeden dokument. Jest on nazywany pierwszoplanowym w układzie struktury TCD. Dostarcza on wielo-warstwowej struktury dla tworzenia i edytowania elementów wektorowych przy użyciu narzędzi podobnych do tych, które są dostępne w innych popularnych systemach rysunkowych. Siła wektorowych narzędzi edycyjnych wynika z faktu, iż są one w pełni zintegrowane z hybrydowym rastrowo-wektorowym środowiskiem TCD.

SuperEditoferuje bogaty zestaw poleceń do edycji rysunków rastrowych. Program daje możliwość:

Aby umożliwić pracę z rysunkami będącymi mapami geograficznymi, RasterEdit GEO ma wbudowaną możliwość posługiwania się współrzędnymi geograficznymi wyrażonymi w stopniach oraz konwersji tych współrzędnych na współrzędne ortogonalne i konwersji odwrotnej. Konwersje działają w oparciu o układy odwzorowań geograficznych opisanych w rozdziale Dodatki. Realizujące je procedury zawarte są w bibliotece konwersji geograficznych (TSLGEO32.DLL) dostarczanej na dyskietce instalacyjnej.

Dokumenty złożone są gromadzone w plikach z rozszerzeniem TCD (Tessel Composite Document) jak również mogą być osadzone w innych dokumentach. Aktualnie dokumenty złożone zawierają odwołania do plików dokumentów składowych ale nie zawiera plików samych w sobie. Dokumenty złożone są szczególnie użyteczne w aplikacjach GIS w celu pokazania (bez linii granicznych) sąsiadujących lub pokrywających się sektorów map rastrowych i wektorowych. Są one również użyteczne w aplikacjach inżynierskich, kiedy tylko istnieje potrzeba połączenia wielu skanowanych rysunków w pojedynczy większy dokument, porównania różnych wersji rysunku, lub skontrolowania przedstawionego rysunku rastrowego w połączeniu z rysunkami wektorowymi. Tryb pojedynczego rysunku w SuperEdicie ułatwia przeglądanie i edytowanie pojedynczych plików rastrowych bez tworzenia niepotrzebnych dokumentów złożonych, odwołujących się wyłącznie do jednego pliku.

SuperEdit wyświetla dokumenty złożone z dokumentami składowymi w różnych formatach rastrowych i wektorowych. Pełną listę formatów obsługiwanych przez SuperEdita można odnaleźć w rozdziale „Dodatki”. Nazwy plików rastrowych i wektorowych poddokumentów muszą mieć odpowiednie dla ich formatu danych rozszerzenie. Terminy takie jak: poddokumenty, rysunki i obrazy będą używane zamiennie w tym opisie, ilekroć jest to niedwuznaczne.

SuperEdit aktywnie obsługuje większość formatów rastrowych, między innymi może pokazać rysunki, które są zachowane w tych formatach danych i zmienić je. Rysunki w formacie DWG, DXF i HPGL mogą być wyświetlane jako drugoplanowe ale nie mogą być zmieniane. SuperEdit pozwala na edytowanie rysunków wektorowych w formacie TVD (Tessel Vector Document), który posiada pełne własności formatu wektorowego i jest zbudowany podobnie do innych popularnych systemów projektowych. Rysunki w formacie danych DXF mogą być oznaczone na pierwszym planie rysunku wektorowego TVD.

Dokumenty skanowane i wektorowe pokazane przez program SuperEdit mogą być drukowane razem, przy użyciu typowej komendy Drukuj. Hybrydowe dokumenty mogą być drukowane na różnego rodzaju urządzeniach, drukarkach lub ploterach, ponieważ drukowanie jest wykonywane za pośrednictwem sterowników MS Windows.

W programie SuperEdit można skutecznie drukować dokumenty w różnych rozmiarach, nawet w maksymalnych dla używanego urządzenia wyjściowego. Proces drukowania jest zawsze wykonywany z wykorzystaniem pełnej rozdzielczości danych wektorowych i skanowanych

Aby umożliwić pracę z rysunkami będącymi mapami geograficznymi, SuperEdit ma wbudowaną możliwość posługiwania się współrzędnymi geograficznymi wyrażonymi w stopniach oraz konwersji tych współrzędnych na współrzędne ortogonalne i konwersji odwrotnej. Konwersje działają w oparciu o układy odwzorowań geograficznych opisanych w rozdziale Dodatki. Realizujące je procedury zawarte są w bibliotece konwersji geograficznych (TSLGEO32.DLL) dostarczanej z instalacją.

loading table of contents...